Vinárstva

Aj tento rok sme pre Vás pripravili výhradne menšie a zaujímavé vinárstva. Prezrite si ich a navnaďte sa na ich príbeh už teraz. Ďalšie vinárstva budú doplnené zanedlho.

Chateau GRAND BARI

Sme mladá, dynamická a rýchlo rozvíjajúca sa vinárska spoločnosť pôsobiaca v tokajskej oblasti, obci Veľká Bara. Víno spracovávame z hrozna z vlastných vinohradov z tokajskej oblasti Bara v rozlohe cca 60ha. Našou snahou je vyrábať najkvalitnejšie tokajské víno a pestovať čo najkvalitnejšie hrozno, ktoré nám dáva tento jedinečný klenot Slovenska. Drvivá väčšina plôch je zaradená do kategórie 1A najkvalitnejší terroir. Pôda je sopečného pôvodu s rôznymi frakciami hornín. Hony majú rôznu geomorfologickú štruktúru, a preto umožňujú dopestovať vína s rôznym charakterom. Naše vinice sú prihlásené do integrovanej ochrany, čo znamená, že pri ochrane viníc sa minimalizuje použitie chemických prípravkov.

www.grandbari.sk

Chateau MARCO

Sme rodinná firma, ktorá sa venuje pestovaniu hrozna aj jeho spracovaniu na víno. Na výrobu vína používame iba vlastné hrozno z našich strekovských vinohradov, pretože sme presvedčení o tom, že iba z kvalitnej suroviny sa dá urobiť dobré víno. Tým že spracovávame iba vlastné hrozno plne zodpovedáme za deklarovanú kvalitu. Vyrábame iba odrodové vína s prívlastkom.

www.chateau-marco.sk

Peter Podola

Mladý, vitálny človek schopný obohatiť ľudí o nové pozitívne podnety. Skrýva v sebe renesančného ducha. Meno úzko späté s Vinárskym domom Petra Podolu. Je reprezentantom, majiteľom a pivničným majstrom
miléniového, rodinného vinárstva.

www.podola.sk

MURANI

Mohutný vulkán SITNO vyvrhol jedného dňa zo stredu zeme na povrch mračná sopečného popola a horúcej lávy, ktoré sa zmenili na mäkký tuf a tvrdý andezit. Schoval do nich vzácne poklady, bohaté žily drahých kovov a vzácnych kameňov. Stvoril tak jedinečný pôdny profil Terroir TEKOV a predurčil tak charakter naších vín. Vinič je náš pracovný nástroj, pomocou ktorého tvoríme vína, ktoré odrážajú miesto pôvodu.

www.muranivina.sk

Terra Wylak

Vinárstvo Terra Wylak vo Veľkom Záluží bolo založené v roku 2015. Jedným zo zakladateľov je aj vinár pán Roman Holec, ktorého meno sa stalo na Slovensku zárukou kvality ním produkovaných vín. V roku 2015 vinárstvo vyrobilo 12 druhov odrodových vín. V roku 2016 vo vinárstve vyrobili 22 druhov odrodových vín, a množstvo spracovaného hrozna zvýšili o 25%. Ako mladé víno ponúklo vinárstvo aj tento rok svojim odberateľom Sauvignon.

www.terrawylak.sk

Vinidi

Odkiaľ pochádza slovo VINIDI? Niečo s vínom, ale čo presne? VINIDI vo Vás určite evokuje spojitosť s vínom. Pravda je však taká, že VINIDI v pôvodnom význame nemá s vínom nič spoločné. Týmto menom volali Slovanov ešte dávno pred vznikom Samovej ríše. Vzdávajúc hold viac ako dvojtisícročnej tradícii pestovania viniča a výroby vína na území dnešného Slovenska, sme sa rozhodli naše vinárstvo pomenovať názvom VINIDI, ktorým zároveň symbolizuje nerozlučnú spojitosť našich vín s pôdou, podnebím a umom našich ľudí.

www.vinidi.sk

Pivnica CSERNUS

Naše rodinné vinárstvo a vinohrady sa rozprestierajú v južnej časti stredoslovenskej vinohradníckej oblasti nad obcou Vinica, nachádzajúcej sa južne od krásnej vulkanickej hory Stráž. Volám sa Karol Csernus a spoločne so synom Karolom mladším pracujeme na tom, aby sa v našich vínach nachádzali chute a arómy unikátnych darov prírody, okorenené mineralitou získanou z podložia. Vína tvoríme dlhé generácie, aj to svedčí o tom, že zachovávame rodinnú tradíciu a žijeme v obci Vinica už viac než 400 rokov.

www.csernus.sk

Víno Tureček

VÍNO TUREČEK a.s., je mladá, progresívne sa rozvíjajúca vinárska firma, ktorá sídli v najsevernejšej časti Záhoria v obci Vrádište, neďaleko Holíča a Skalice. V našej rodine sa znalosti výroby vína odovzdávali z otca na syna v priebehu niekoľkých stáročí. Naše vinárstvo každý rok vyrobí okolo 10 druhov vín, prevažne z hrozna získaného z tých najlepších modranských a štúrovských vinohradov. Nájdu sa medzi nimi tak tradičné, suché akostné vína, ako aj moderné, prírodne sladké biele vína s vyšším obsahom zvyškového cukru, s ktorými sme si už získali srdce nejedného milovníka vín.

https://www.facebook.com/vinoturecek/